Osoba, która osiągnęła pełnoletność w rodzinie zastępczej, osoba pełnoletnia opuszczająca placówkę opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego i socjalizacyjnego, dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, specjalny ośrodek wychowawczy i młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zostaje objęta pomocą mającą na celu jej życiowe usamodzielnienie i integrację ze środowiskiem przez pracę socjalną, a także pomocą pieniężną na usamodzielnienie, pieniężną na kontynuowanie nauki, w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym w mieszkaniu chronionym w uzyskaniu zatrudnienia, na zagospodarowanie - w formie rzeczowej.
Pomoc pieniężna na usamodzielnienie i na kontynuowanie nauki przysługuje osobie, która przebywała w rodzinie zastępczej lub placówce co najmniej rok.
Warunki przyznania pomocy:
Warunkiem przyznania pomocy jest zobowiązanie osoby usamodzielnianej do realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia, opracowanego wspólnie z opiekunem usamodzielnienia, zatwierdzonego przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie.
Opiekun usamodzielnienia
Opiekunem usamodzielnienia może być, po wyrażeniu zgody, jedno z rodziców zastępczych, dyrektor placówki rodzinnej, pracownik socjalny powiatowego centrum pomocy rodzinie, wychowawca, psycholog lub pracownik socjalny całodobowej placówki opiekuńczo - wychowawczej, domu pomocy społecznej, schroniska dla nieletnich, zakładu poprawczego, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, młodzieżowego ośrodka socjoterapii zapewniającego całodobową opiekę, młodzieżowego ośrodka wychowawczego albo inna osoba wskazana przez osobę usamodzielnianą.
Opiekuna usamodzielnienia, z którym wychowanek opracowuje indywidualny plan usamodzielnienia. wyznacza się na dwa miesiące przed osiągnięciem pełnoletności.
Kto udziela pomocy:
Pomocy pieniężnej na usamodzielnienie i pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki udziela starosta powiatu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej lub skierowaniem do placówek, o których była mowa wyżej.
Pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym w mieszkaniu chronionym, w uzyskaniu zatrudnienia oraz na zagospodarowanie w formie rzeczowej udziela starosta właściwy ze względu na miejsce osiedlenia się osoby usamodzielnianej. Dokumenty na podstawie których udzielana jest pomoc na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki.
Wniosek osoby usamodzielnianej o udzielenie stosownej pomocy. Orzeczenie sądu o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub w w/w placówkach. Wskazanie przez osobę usamodzielniana osoby, która podejmie się pełnienia funkcji opiekuna usamodzielnienia. Opracowanie wspólnie z opiekunem usamodzielnienia indywidualnego programu usamodzielnienia. Kontynuowanie nauki i przedłożenie na początku każdego semestru zaświadczenia potwierdzającego kontynuowanie nauki.
Zasady procesu usamodzielnienia regulują:
-ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ( Dz. U. Nr 64 poz. 593 z późn. zm. ),
-rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie udzielania pomocy na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki oraz zagospodarowanie (Dz. U. z 2005 r. Nr 6 poz. 45 z późn. zm. ).
|