„WOKÓŁ TRADYCJI”
Projekt realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
w Suwałkach w okresie od 01.10.2009r. - 30.04.2010r.
Projekt kierowany był do kobiet w wieku 60 +, mężczyzn w wieku 65 + oraz młodzieży gimnazjalnej. Działania skierowane były do seniorów oraz młodzieży gimnazjalnej Gminy Raczki, a w szczególności do osób rekrutujących się z nisko uposażonych warstw społecznych i środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Projekt miał za zdanie integrację społeczną mieszkańców obszarów wiejskich oraz integrację pokoleń poprzez podtrzymanie tradycji rękodzieła i kuchni regionalnej.
W ramach projektu prowadzono warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy zajęć nabyli praktyczne i teoretyczne umiejętności wykonywania powoli odchodzących w niepamięć potraw kuchni regionalnej oraz przygotowywania i podawanie ciast, sałatek i surówek.
Zrealizowano również cykl warsztatów artystycznych dla miłośników robótek ręcznych pt.: "W świecie nitek". W warsztatach brały udział osoby, które chciały rozpocząć swoją przygodę z formami rękodzieła tradycyjnego i sztuki zdobniczej (koronkarstwo szydełkowe, haft krzyżykowy, tkactwo, dzianie na drutach, papieroplastyka, wykonywanie kwiatów z bibuły i krepiny). Podczas zajęć tkackich uczestnicy mieli możliwość skorzystania z wiedzy i umiejętności tkaczki, zapoznania się z tradycyjnym sposobem przędzenia wełny oraz poznania tajników tkania. W trakcie zajęć z pracy na kołowrotku przygotowywano i zakładano osnowy na krosna oraz tworzono kolejne etapy powstawania tkaniny.
Projekt miał charakter pilotażowy. Chodziło w nim o wyłonienie obszarów aktywności, które okażą się atrakcyjną propozycją dla seniorów, by wyjść z domu na forum lokalnej społeczności. Chodziło też o to, aby wykorzystując wiedzę i umiejętności seniorów związane z lokalnymi tradycjami i zanikającymi formami twórczości, pokazać młodym wielką wartość własnych lokalnych tradycji i historii. Doświadczenia tego projektu posłużą w kolejnych latach rozszerzeniu działań na rzecz seniorów również na pozostałe gminy powiatu, by wytworzyć na szerszą skalę obraz aktywnego seniora. Tym samym przywrócić wielu z nich poczucie własnej wartości i godności.
Strona projektu (kliknij na obrazek poniżej):